Make font size smaller Make font size default Make font size larger

EGE ÜNİVERSİTESİ

Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü

Doğumunun 175. yılında Abay Kunanbayoğlu Sempozyumu

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü ve L.N. Gumilev Avrasya Milli Üniversitesi “Abay Akademisi” İlim ve Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle 25-27 Kasım 2020 tarihleri arasında “Doğumun 175. Yılı Anısına Uluslararası Abay Kunanbayoğlu Sempozyumu” gerçekleştirilmiştir. Salgından dolayı çevrimiçi/online olarak gerçekleştirdiğimiz sempozyumda Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Tataristan, Hakasya ve ABD’den olmak üzere 52 katılımcı bildiri sunmuş; yazılı Kazak edebiyatının kurucusu, büyük Kazak akını ve mütefekkiri Abay her yönüyle değerlendirilmiştir.
Açılış konuşmalarıyla bizleri onurlandıran Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Necdet Budak’a, Lev Gumilyev Avrasya Millî Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erlan Sıdıkova’a, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan Kıdırali’ye, TDK Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin’e, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı’ya, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Doç. Dr. Yakup Ömeroğlu’na, Enstitü Müdürümüz Prof. Dr. Nadim Macit’e, “Abay Akademisi” İlim ve Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Erlan Sailaubay’a ve tabii ki değerli sunumlarıyla sempozyumumuza katılan hocalarımıza ve oturum başkanlarımıza teşekkür ederiz.
Ayrıca sempozyumun düzenlenmesinde tecrübelerini ve desteklerini bizden esirgemeyen Enstitümüzün kurucu müdürü değerli hocamız Prof. Dr. Fikret Türkmen’e, sempozyumumuzun yurt dışındaki temsilcisi Kazakistan Abay Millî Pedagoji Üniversitesi Nemat Kelimbetov Türkoloji Merkezi Öğretim Üyesi Dr. Marlen Adilov’a ve sempozyumun düzenlenmesindeki çalışmalarından dolayı Arş. Gör. Şima Doğan Balcı’ya ve Arş. Gör. Ali Balcı’ya teşekkürü bir borç biliriz.