Çerez Örnek
canlı destek

Genel Bilgi

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü bünyesinde yer alan Türkçe Öğretim Birimi 1992 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Merkezimiz yabancılara, Türkçeyi bilim dili ve konuşma dili olarak öğretmekte ve Türk kültürünü tanıtmaktadır.
 
 
 
Türkçe Öğretim Birimi öğrencileri; Türkiye’de lisans, yüksek lisans, doktora seviyesinde öğrenim görmek isteyen burslu-burssuz öğrenciler ve çeşitli amaçlarla Türkçe öğrenmek isteyen kursiyerlerden oluşmaktadır.
 
Sınıflar dönem başında uygulanan “Seviye Tespit Sınavı”na göre belirlenmekte ve kurslarımız “Avrupa Dil Belirleyicisi Sistemi”ne göre “A1, A2, B1, B2, C1” düzeylerinde verilmektedir. Bu eğitimin sonunda başarılı olanlar “C1” sertifikasını alırlar. Böylece, başta Ege Üniversitesi olmak üzere, ülkemizdeki bütün yükseköğretim kurumlarında eğitim alabilmek için gerekli “Türkçe Sertifikası”na sahip olurlar. Türkçeyi yeteri kadar bilen adaylar için de “Türkçe Muafiyet Sınavı” yapılmakta ve sınav sonucunda başarılı olan adaylara “Türkçe Yeterlik Sertifikası” verilmektedir.
 
 
Merkezimizde Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında yetkin okutman kadrosu çalışmaktadır. Derslerde “Yaşayan Türkçe” anlayışıyla görsel-işitsel malzemeler kullanılarak aktif öğretim metodu uygulanmaktadır. Ders dışındaysa, çeşitli etkinliklerde örtük öğretim metodu ile dil öğretimi gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra, bu etkinlikler arasında bulunan halk oyunları, koro vd. kurslar, yapılan şehir içi ve şehir dışı geziler, izletilen filmler ve düzenlenen spor turnuvaları ile Türk kültürü ve tarihi tanıtılmaktadır.
 
Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Türkçe Öğretim Birimi, Ege Üniversitesi kampüsü içindedir. Bu durum öğrencilere kampüs hayatıyla iç içe olma fırsatı sağlamaktadır. Böylelikle öğrencilerin dil kursları sonrası öğrenim görecekleri fakülteleriyle irtibat halinde olması da kolaylaşmaktadır.
 
Öğrencilerimizle bağlantılarımız, sitemizde bulunan mezun takip formu ve sosyal medya hesapları aracılığı ile devam ettirilmektedir.
 
 
Egeli olmak ayrıcalıktır.

 

 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ