Çerez Örnek
canlı destek

Türk Sanatı Anabilim Dalı

Tanıtım:
Türk Sanatı Anabilim Dalı, Türk Cumhuriyetleri'nde bulunan Türk mimari eserleri ve el sanatları gibi somut kültür mirasını yerinde yapılan incelemeler sonucu sağlanan malzemeyle (fotoğraf, çizim vb.) sağlıklı bir şekilde ele almayı; Türk Sanatının çeşitli problemleri ile ilgili araştırmalar yapmayı, lisansüstü programlar vasıtasıyla araştırmacıların bu araştırmalara katılımını sağlamayı amaçlayan bir bilim dalıdır. 
 
Türk Sanatı Anabilim Dalı 11 Temmuz 1992 tarihinde Enstitümüzün kuruluşuyla eş zamanlı olarak faaliyetine başlamış; bugüne kadar belirlenen amacı doğrultusunda pek çok bilimsel araştırmanın yapılması; yurt içinden ve dışından çok sayıda lisans üstü öğrencinin yetiştirilmesi gerçekleştirilmiştir.
 
Öğretim:
Anabilim dalımızda 1995 yılından beri yüksek lisans, 2001 yılından bu yana da doktora programlarında öğretim yapılmaktadır. Bugüne kadar 1 doktora, 14 yüksek lisans öğrencisi Türk Sanatı Anabilim dalından mezun olmuştur. Halen 6 doktora, 3 yüksek lisans öğrencisi öğrenimine devam etmektedir.
 

Öğretim Elemanları

 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ