Make font size smaller Make font size default Make font size larger

EGE ÜNİVERSİTESİ

Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü

Müdür Yardımcıları

Prof. Dr. Mehmet TEMİZKAN

Enstitü Müdür Yardımcısı

 

Dr. Öğr. Üyesi Abdullah ÜSTÜN

Enstitü Müdür Yardımcısı

1979 yılında Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Demirkent köyünde doğdu. İlkokula bu köydeki yine aynı adlı ilkokulda başladı ve İzmir Karşıyaka Alaybey İlkokulu’nda (şimdiki Selçuk Yaşar İlköğretim Okulu) tamamladı. Ortaokul ve liseyi İzmir Karşıyaka Lisesi’nde okudu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nü 2001 yılında bitirdi. 2003 yılında Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Türk Tarihi Anabilim Dalı’nda başladığı yüksek lisans öğrenimini Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Anabilim Dalı’nda, “Türk Tarihinin Bir Kaynağı: De origine actibusque Getarum” başlıklı çalışmasını sunarak tamamladı. Doktora eğitimini Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimleri Enstitüsü Genel Türk Tarihi Anabilim Dalı’nda “Geç Roma Tarihyazımında Hunlar: Batı Avrasya’da Erken Türk Varlığı” başlıklı tezini sunarak bitirdi. 2009 yılında Rusya Federasyonu’nda staj-dil bursuyla Saint Petersburg Üniversitesi Filoloji Fakültesi’nde dokuz ay eğitim aldı. 2015 yılında TÜBİTAK Post Doktora bursuyla on ay süresince Princeton Üniversitesi Tarih Bölümü’nde misafir araştırmacı olarak bulundu. 

 
2005-2008 ve 2013-2014 yıllarında Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Genel Türk Tarihi Anabilim Dalı’nda, 2008-2013 yıllarında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü Genel Türk Tarihi Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. 2014 yılından beri Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Türk Tarihi Anabilim Dalı’nda yardımcı doçent olarak çalışmaktadır. 
 
Akademik ilgi alanını Batı Avrasya’da Erken Türk Halkları ve bilimsel kaynak kümesini Geç Roma Tarihyazımı oluşturmaktadır. 
 
İngilizce ve Rusça okuyabilmekte, temel düzeyde Latince, Yunanca ve Fransızca bilmektedir. 
 
Evlidir ve Konçuy’un babasıdır.